Cesja długów bez VAT, ale z PCC
Kupowanie wierzytelności w imieniu własnym i na własne ryzyko nie jest odpłatnym świadczeniem usług i nie podlega VAT. Kupujący zapłaci od takiej czynności 1 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.
W lipcu 2018 r. spółka wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodziło o zakup wierzytelności. Z wniosku wynikało, że spółka – obecnie w organizacji – w przyszłości zamierza prowadzić działalność związaną z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat. W praktyce zamierza zajmować się kupowaniem od osób poszkodowanych wierzytelności z tytułu szkód majątkowych (głównie wypadków samochodowych). Firma będzie nabywać je w drodze cesji wierzytelności, a następnie już we własnym imieniu będzie dochodzić ich od towarzystw ubezpieczeniowych. Podatniczka podkreśliła, że cedentem będzie osoba fizyczna (chodzi tylko o szkody majątkowe, a nie osobowe) poszkodowana w zdarzeniu drogowym, w wyniku którego poniosła szkodę na pojeździe. Sprzedawana wierzytelność nie będzie związana z działalnością gospodarczą, zarobkową czy zawodową tej osoby fizycznej, a zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Spółka zapytała, czy z tytułu cesji wierzytelności (umowy sprzedaży wierzytelności) należy odprowadzić 1 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od ceny ich zakupu.
Fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta